Beta Carotene - Dyqane CaliVita International

Kërko
Go to content

Main menu:

Beta Carotene

Beta Carotene
100 kapsula të buta

Dozimi:
1 kapsulë e butë në ditë.

Përbërësit
9000N.I. Beta Karroten
Pararendës i vitaminës A

Beta-karroteni është një pararendës i vitaminës A; sipas nevojës organizmi i njeriut mund ta transformoj atë në vitaminë A. Vitamina A është element ndërtues i retinës, pjesë kryesore e syve tanë, e cila luan rol të domosdoshëm në procesin e perceptimit të dritës. Konsumimi i shpeshtë i kësaj vitamine kontribuon në gjendjen normale të lëkurës dhe mund të ndihmoj në shmangien e dëmtimeve të shkaktuare nga rrezatimi me rreze UV.

Kujt i rekomandohet?
- para se të shkohet në pushime në mënyrë që lëkura të përgatitet për rrezitje, dhe për personat që dëshirojnë ta mirëmbajnë ngjyrën e zeshkët të lëkurës së tyre për një kohë më të gjatë;
- personave me aftësi të kufizuara në shikim, dhe atyre me probleme të caktuara të syve;
- atyre që kërkojnë mbrojtje efikase antioksidante;
- atyre që konsumojnë ushqime me sasi të ulëta të yndyrës apo atyre që vuajnë nga çrregullimi i absorbimit.

Deficiencies
Simptomat e mungesës së vitaminës A përfshijnë: verbëri gjatë natës, probleme me sy, probleme me formimin e gjakut, diarre, probleme me lëkurë, ndjeshmëri ndaj sëmundjeve të organeve të larta të frymëmarrjes.

A e dini se?
A e keni ditur se beta-karroteni, i kombinuar me zink dhe vitaminë C dhe E, mund të kontribuojë në parandalimin e degjenerimit të shikimit, që paraqitet si rezultat i moshës? *

Burimi
* Dietary intake of antioxidants and risk of age-related macular degeneration - van Leeuwen R, Boekhoorn S, Vingerling JR, Witteman JC, Klaver CC, Hofman A, de Jong PT., JAMA. 2005 Dec 28;294(24):3101-7.
Gjatë Përshkrimi:
Trupi ynë sintetizon vitaminë A nga carotene beta, në shumat e kërkuara. Carotene Beta luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e acideve yndyrore polyunsaturated kundër radikaleve të lira dhe ndihmon në ruajtjen e funksionit normal të qelizave.

Carotene Beta takon grupit të pigmenteve bimore quajtur carotenoids, që i japin perime ngjyrën e tyre të ndritshme. Karotenoidet janë përdorur nga trupi për të sintetizuar Vitamina A, dhe beta carotene është një burim i pasur i kësaj vitamine për trupin.

Shumica e njerëzve e lidhin si duhet Vitamina A me vizion të mirë, veçanërisht në kushte të ulët të lehta. Një formë e reduktuar e vitaminës A e quajtur Retinol është një lidhje e rëndësishme në një reaksion zinxhir kimik në sy që dërgon impulse të nervit optik. Vitamina A gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në strukturën, integritetit, rritjen dhe riparimin e qelizave epiteliale. Qelizat epiteliale janë qeliza të specializuara që vija sipërfaqet e brendshme dhe e jashtme e organeve të ndryshme, gjëndra dhe dëmtimit të dhëmbëve në trup, të tilla si të frymëmarrjes, urinar, dhe traktet gastrointestinale, të endokrine dhe sistemin e qarkullimit të gjakut. Si edhe, lëkura jonë është bërë e qelizave epiteliale. Këto qeliza janë jetike për sistemin imunitar, si pėrshkueshmėrisė e tyre selektiv ndihmon në mbrojtjen e sipërfaqeve trupore nga depërtimit nga patogjene. Si edhe, lloje të caktuara të qelizave epiteliale janë përgjegjës për sekrecionet mukoze të cilat janë jetike për funksionimin e duhur dhe të shëndetshme të traktit gastrointestinal. Kështu, Vitamina A siguron mbështetje ushqyese për lëkurë të shëndetshme, vizion të mirë, dhe funksionimin e duhur të proceseve të ndryshme metabolike.

Carotene Beta është një anti-oxidant i fuqishëm, i dobishëm në ushqim me kërma radikalet e lira nga trupi. Radikalet e lira janë atomet e paqëndrueshme me elektronet unpaired që vjedhin elektronet nga atomet e tjera, duke shkaktuar ato nga ana e tij për t'u bërë radikalet e lira. Shumë shkencëtarë besojnë se një nga shkaqet rrënjësore të plakjes është dëmi qelizë që mund të shkaktohet nga reagimi i pakontrolluar zinxhir të radikalëve të lirë.

Kushtet që mund të kontribuojnë në Vitamina A mangësi përfshijnë alkoolin apo konsumit të duhanit, dietë të varfër, dhe sëmundje.

KUJDES!
Ju duhet të konsultoheni me një mjek i kualifikuar mjekësor, para se të marrë ndonjë shtesë.
Plotësim carotene Beta nuk është e rekomanduar për duhanpirësit.
Substancat reduktimin e nivelit të kolesterolit (soje, hudhër) dhe antacids të caktuara mund të zvogëlojë absorbimin e vitaminës A.
A nuk e kalon futje e rekomanduar ditore.
Shtesat ushqimore nuk mund të zëvendësojnë për një dietë të ekuilibruar të përzier.
Mbani jashtë të arrijnë të fëmijëve të vegjël.
 
Copyright Dyqane CaliVita International 2017. All rights reserved.
Back to content | Back to main menu